Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Právna subjektivita ZUŠ

Publikované: Autor/i: JUDr. Matej Drotár

K 1. januáru 2022 získava naša ZUŠ právnu subjektivitu, už máme pridelené IČO. Ktoré úrady musíme navštíviť, čo všetko potrebujeme vybaviť, aby sme v januári bez stresu a problémov mohli začať pracovať? Ktoré interné smernice musíme mať vypracované?

Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré pre Vás prináša získanie právnej subjektivity, je skutočnosť, že Vaša škola sa stane zamestnávateľom. Z toho pramení aj väčšina nových povinností, ktoré pre Vás vyplývajú. Z právneho hľadiska ide vo Vašom prípade o prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov. V praktickej rovine to znamená, že časť zamestnávateľa (pod ktorým ste pôsobili doteraz, napr. obec) sa prevádza na nový právny subjekt, t. j. ZUŠ s právnou subjektivitou.

Ako nová právnická osoba a zároveň zamestnávateľ máte požiadať príslušného správcu dane (daňový úrad) o registráciu ako platiteľ dane, a to

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

COVID-19 Práca v domácnosti N

Publikované:

Čerpanie dovolenky a jej prerušenie A

Publikované: Aktualizované:

 Otázka: Zamestnanec chce počas plánovanej dovolenky, ktorú čerpá počas vedľajších a hlavných prázdnin, navštíviť lekára, čiže chce prerušiť dovolenku na tzv. paragraf. Postupujem ako riaditeľ školy (zamestnávateľ) správne a v súlade s platnou legislatívou, ak neumožním zamestnancovi čerpanie paragrafu – P-čka počas čerpania plánovanej dovolenky (vedľajšie a hlavné prázdniny)? Dovolenku umožním prerušiť iba počas PN alebo OČR.

Čerpanie dovolenky a práca v kalendárnom roku 60 dní N

Publikované:

Otázka Ako má riešiť zamestnávateľ čerpanie dovolenky u zamestnankyne, ktorá bola na PN-ke od 5. 1. do 23. 5. 2018. 24. 5 .2018 nastúpila do práce po PN-ke. V práci si odpracovala 27 dní. Keďže počas letných prázdnin sa spravidla na školách čerpá dovolenka od 3. 7. 2018, zamestnankyňa nastúpila na dovolenku. Dovolenku si vypísala za mesiac júl - 20 dní a mesiac august - 18 dní. Z toho vyplýva, že zamestnankyňa nevykonávala v kalendárnom roku prácu aspoň 60 dní.